Jak działa wykrywacz metalu?

Wykrywacz metalu to urządzenie, które do wykrywania metalu w obiektach i pod zmienią, wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. Pole elektromagnetyczne wytworzone przez urządzenie przenika do gruntu sprawiając, że znajdujące się w pobliżu metalowe obiekty ulegają wzbudzeniu i wytwarzają własne pole. Wykrycie metalu sygnalizowane jest głośnym dźwiękiem wytworzonym przez wykrywacz, który jest głośniejszy im bliżej cewka wykrywacza znajduje się metalowego obiektu. Innym sposobem zasygnalizowania wykrycia metalu jest drganie igły na wskaźniku wykrywacza.

Konstrukcja wykrywacza:
Zasilanie – wykrywacze zasilane są bateriami AA lub akumulatorami, które można ładować. Jeśli wykrywacz nie jest używany warto wyciągnąć zasilanie, aby zapobiec rozlaniu się akumulatorów, co może skutkować uszkodzeniem wykrywacza.

Panel wykrywacza – panel kontrolny, jest zbudowany z elementów elektronicznych, dlatego należy chronić go przed wilgocią. Znajdują się na nim elementy pozwalające na regulację wykrywacza, a także graficzna identyfikacja znaleziska (w zależności od modelu).

Cewka – wytwarza fale elektromagnetyczne, które przenikają do gruntu, a także odbiera fale wytworzone przez wzbudzone metalowe obiekty.

Podłokietnik – ułatwia utrzymanie wykrywacza i prowadzenie sondy podczas poszukiwań, dlatego powinien być dobrze wyprofilowany.

W momencie kiedy wykrywacz metali wykryje metalowy obiekt zasygnalizuje to w postaci sygnału dźwiękowego. Im bliżej sonda będzie obiektu tym głośniejszy będzie wydawany przez panel dźwięk. W większości modeli wykrywaczy można dostosować ustawienia tak, by ignorowały niechciane obiekty np. kapsle, puszki czy gwoździe. W zależności też od modelu detektora na panelu może pojawić się też wizualna informacja o odnalezionym obiekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *