Wykrywacz metalu a polskie prawo

Po zakupie wykrywacza od razu chce się go przetestować i jak najszybciej rozpocząć detekcję metalowych obiektów, złota czy innych metali szlachetnych. Zanim rozpocznie się jednak przygodę z wykrywaczem metalu warto zapoznać się z polskim prawem odnośnie prowadzenia poszukiwań i odnalezionych znaleziskach.

Wybierając się na spacer z wykrywaczem nie wolno wchodzić na prywatną posesję lub pole bez uprzedniej zgody właściciela terenu. Uzyskanie takiej zgody może nie być łatwe, jednak w przypadku poszukiwań na prywatnym terenie bez pozwolenia można narazić się nie tylko na konsekwencje prawne, ale także nieprzyjemności ze strony właściciela.

Zabronione jest prowadzenie poszukiwań na terenie parku krajobrazowego czy rezerwatów przyrody. Nie można również przeszukiwać terenów historycznych czy wykopalisk archeologicznych. Poszukiwania na tych terenach prowadzone są przeważnie przez archeologów, po wcześniejszym uzyskaniu stosownej zgody na prowadzenie prac archeologicznych, a także niezbędnym zabezpieczeniu terenu.

Problematyczna może też okazać się wędrówka z wykrywaczem po lesie. Zgodnie z prawem nie można naruszyć ściółki leśnej i darni, a chcą wykopać jakiś metalowy przedmiot znaleziony przez wykrywacz jest to nieuniknione.

Jeśli okaże się, że odnalezione znalezisko to artefakt archeologiczny nie można go zatrzymać, nawet jeśli posiada się pozwolenie od właściciela terenu. Trzeba zgłosić się do najbliższego muzeum czy podobnej instytucji w celu zwrócenia znaleziska. Podobnie wygląda sprawa w przypadku odnalezienia wszelkiego rodzaju militariów. Jeśli odnajdzie się jakiś niewypał, pocisk lub inny ładunek niebezpieczny to takie znalezisko trzeba niezwłocznie zgłosić na policję w celu zabezpieczenia terenu i powiadomienia innych służb np. saperów.

Polskie prawo zawęża pole działań dla poszukiwaczy skarbów, lecz nie można się przez to zniechęcać do wykrywaczy metalu. Zawsze należy pamiętać aby uzyskać odpowiednią zgodę przed rozpoczęciem poszukiwań. A jeśli odnalezione okaże się zabytkiem historycznym, który niezwłocznie będzie zwrócony do muzeum, to sam fakt odnalezienia takiego skarbu będzie powodem do dumy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *